CouveusePL

Obszar wsparcia:
  • Zatrudnienie i integracja społeczna
Rodzaj projektu:
  • projekt innowacyjny z komponentem ponadnarodowym
Beneficjent: Stowarzyszenie Współpracy Regionalnej
Odbiorcy:
  • Osoby bezrobotne
  • Osoby planujące rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej
Użytkownicy:
  • Administracja samorządowa
  • Instytucje rynku pracy
  • Podmioty ekonomii społecznej
Opis rozwiązania:

Nazwa rozwiązaniaInkubator oparty na modelu CouveusePL, wprowadzający standard działań w zakresie wpierania inicjatyw gospodarczych osób bezrobotnych

Rozwiązanie odpowiada na problem niskiej efektywności wsparcia udzielanego osobom bezrobotnym w celu ich powrotu na rynek pracy poprzez rozpoczęcie działalności gospodarczej. Wsparcie polegające na podwyższaniu kwalifikacji zawodowych, pomocy w zarejestrowaniu działalności gospodarczej, przeszkoleniu z zakresu podstaw prawnych, elementów rachunkowości, przepisów podatkowych, a nawet przekazanie środków finansowych na pokrycie nakładów początkowych i części kosztów w pierwszym okresie działalności często okazuje się niewystarczające. Osoby bezrobotne rezygnują z prób skutecznego wejścia na rynek i/lub utrzymania się na nim.

Modelowy inkubator CouveusePL obejmuje wsparciem osoby, których pomysł na biznes jest realistyczny (wysokie prawdopodobieństwo sukcesu) i których wyjściowy poziom kompetencji oraz motywacja są wystarczające (obniżenie ryzyka). Pomoc kierowana jest do osób zainteresowanych usamodzielnieniem gospodarczym, uprawnionych do uzyskania pomocy w tym zakresie, finansowanej ze środków pozyskanych przez inkubator, na podstawie przedmiotowej i podmiotowej oceny ryzyka. Co niezwykle istotne – zakres i harmonogram wsparcia jest planowany w dostosowaniu do indywidualnych potrzeb zwiększania kompetencji i przygotowania realnego biznesplanu. Beneficjenci uzyskują potrzebną wiedzę i umiejętności niezbędne do samodzielnego planowania i prowadzenia działalności oraz konkretną pomoc w rozwiązywaniu pojawiających się problemów. Pod nadzorem trenera/doradcy samodzielnie wykonują zadania testując wybraną działalność i zdobywając doświadczenie.


Kto może skorzystać:

Z rozwiązania mogą skorzystać instytucje, organizacje społeczne i gospodarcze (w szczególności podmioty gospodarki społecznej), jednostki samorządu terytorialnego zainteresowane obniżaniem bezrobocia, aktywizacją zawodową i rozwiązywaniem problemów społecznych wynikających z niedostatku materialnego osób bezrobotnych.
Warunkiem niezbędnym do prowadzenia inkubatora CouveusePL przez dany podmiot jest jego statutowa możliwość prowadzenia działalności gospodarczej. W związku z powyższym niemożliwe jest samodzielne prowadzenie takiego inkubatora np. przez powiatowe urzędy pracy. Należy jednak zaznaczyć, że model inkubatora z powodzeniem może być wykorzystywany przez partnerstwa podmiotów (w tym międzysektorowych), które wspólnie prowadzą działania na rzecz podopiecznych wykorzystując zarówno swoje zasoby kompetencyjne, finansowe i infrastrukturalne jak i uprawnienia określone przepisami prawa powszechnego.


Innowacyjność:

Inkubator CouveusePL wprowadza nowy standard w organizacji działań związanych z wspieraniem inicjatyw gospodarczych osób bezrobotnych. Poszerza zakres wsparcia beneficjentów o „trening w prowadzeniu działalności” nadzorowany przez inkubator oraz włącza do zakresu działalności inkubatora procesy tworzenia i utrzymywania powiązań z interesariuszami inkubatora (m.in. z instytucjami rynku pracy i pomocy społecznej).


Skuteczność:

Wyniki ewaluacji zewnętrznej rozwiązania wskazują, iż zindywidualizowane wsparcie szkoleniowo-doradcze oferowane osobom planującym rozpoczęcie jednoosobowej działalności gospodarczej, z jednoczesnym przeniesieniem ryzyka finansowego na podmiot prowadzący (inkubator) jest trafne i zaspokaja rzeczywiste potrzeby odbiorców. Kompleksowość i wszechstronność, a jednocześnie indywidualne podejście do każdego z klientów inkubatora jest bardzo mocną stroną modelu CouveusePL. Osoby bezrobotne wielokrotnie wskazywały na walory praktycznego podejścia do omawianych zagadnień.


Elementy składowe (do zastosowania w praktyce):

  • Opis modelu inkubatora CouveusePL
    Opis zawiera podstawowe informacje na temat przygotowania i metodologii działania inkubatora: jego misji i celów; zakresu działalności; form organizacyjno-prawnych, w ramach których może działać; struktury jednostek organizacyjnych; kluczowych zasobów, infrastruktury, kosztów i możliwych źródeł finansowania; sposobów analizy efektywności działalności inkubatora; sposobów analizy kluczowych czynników sukcesu i kluczowych zagrożeń (ryzyka) wraz z wytycznymi dotyczącymi zarządzania ryzykiem.

  • Załączniki do opisu modelu
    Załączniki zawierają: wzór umowy o wsparcie CouveusePL; kartę stanowisk pracy przewidzianych w inkubatorze; procedury ustalone dla procesów o kluczowym znaczeniu dla skuteczności i efektywności wsparcia (dotyczących rekrutacji, planowania i przygotowania wsparcia oraz procesu inkubacji) wraz z załączonymi, wzorcowymi formularzami zapisów służących dokumentowaniu procesów oraz wzór umowy nieodpłatnego zbycia materiałów i sprzętu.
Załącznik: application/zipProdukt finalny.zip
Beneficjent:
  • Stowarzyszenie Współpracy Regionalnej
Fiszka projektowa: application/pdfFiszka projektowa.pdf
Raport z ewaluacji zewnętrznej: application/pdfRaport z ewaluacji zewnętrznej.pdf
Strona www:

www.couveuse.pl

Rodzaj produktu:
  • produkt finalny projektu innowacyjnego
Status produktu/rozwiązania:
  • PI zwalidowany