AD-AAM – adaptacja rozwiązań zagranicznych wspierających rozwój zasobów ludzkich na rynku pracy w województwie łódzkim

Obszar wsparcia:
  • Zatrudnienie i integracja społeczna
Rodzaj projektu:
  • wyodrębniony projekt współpracy ponadnarodowej
Beneficjent: Instytut Nauk Społeczno-Ekonomicznych Sp. z o.o.
Odbiorcy:
  • Instytucje rynku pracy
  • Organizacje pozarządowe
  • Osoby bezrobotne
Użytkownicy:
  • Instytucje rynku pracy
  • Organizacje pozarządowe
  • Osoby bezrobotne
Opis rozwiązania:

Prezentowane rozwiązanie odpowiada na problem wysokiego bezrobocia na regionalnym rynku pracy. Spowodowany jest on między innymi niewystarczająco skutecznymi metodami aktywizacji zawodowej i innymi działaniami z zakresu Aktywnej Polityki Rynku Pracy.

Wypracowane we współpracy z partnerami z Irlandii rozwiązanie dotyczy adaptacji programu Skills for Work. Program wspiera zasoby ludzkie poprzez rozwój kompetencji kluczowych – osoby potrzebujące wsparcia, znajdujące się w trudnej sytuacji na rynku pracy, biorą udział w tematycznych szkoleniach modułowych z tego zakresu. Pierwotnie model ten był dedykowany pracodawcom i ich pracownikom, ale po adaptacji do warunków polskich wsparcie zostało skierowane do osób pozostających bez zatrudnienia. Obie wersje mają jednak wspólny cel, czyli rozwój kwalifikacji ogólnych poprzez organizację szkoleń grupowych z tego zakresu.

W ramach rozwiązania wypracowano szereg analiz, a następnie rekomendacji w zakresie wdrażania programu Skills for Work na rynku pracy na szczeblu regionalnym i lokalnym. Dodatkowo, w celu prawidłowej adaptacji programu, w projekcie zaplanowano wizyty studyjne w Dublinie podmiotów działających na rzecz rozwoju zasobów ludzkich upowszechniania dialogu oraz partnerstwa publiczno-społecznego. Szkolenia dla przedstawicieli podmiotów działających na rzecz rozwoju zasobów ludzkich, upowszechniania dialogu oraz partnerstwa publiczno-społecznego z województwa łódzkiego oraz osób pozostających bez zatrudnienia oraz nawiązanie partnerstw pomiędzy podmiotami działającymi na rzecz rozwoju zasobów ludzkich, upowszechniania dialogu oraz partnerstwa publiczno-społecznego w województwie łódzkim w celu implementacji rozwiązań irlandzkich.


Kto może skorzystać:

Zaadaptowany model skierowany jest przede wszystkim do osób pozostających bez zatrudnienia – bezrobotnych i nieaktywnych zawodowo

Rozwiązania mogą być stosowane przez instytucje rynku pracy, organizacje pozarządowe, inne placówki i instytucje, które zajmują się aktywizacją zawodową, jak również przez lokalnych pracodawców.


Korzyści ze współpracy ponadnarodowej:

W projekcie wykorzystano doświadczenia partnera zagranicznego, Work Research Centre z Dublinu. Irlandzka spółka to instytucja działająca na rzecz rozwoju rynku pracy i kapitału ludzkiego, która realizuje szereg przedsięwzięć, m.in. z zakresu aktywizacji zawodowej osób młodych i starszych pracowników.

Współpraca ponadnarodowa przyczyniła się do zwiększenia zasięgu i skali oddziaływania aktywnej polityki rynku pracy, poprzez zaadaptowanie sprawdzonych irlandzkich rozwiązań, a także wpłynęła na rozwój kompetencji kluczowych osób pozostających bez zatrudnienia.


Elementy składowe produktów (do zastosowania w praktyce):

  • 3 moduły analiz – analiza uwarunkowań instytucjonalno-prawnych, ekonomicznych oraz społecznych wdrożenia programu Skills for Work na rynku pracy w województwie łódzkim
  • 2 publikacje z rekomendacjami wdrażania programu Skills for Work na rynku pracy na szczeblu lokalnym i regionalnym – zawierają opis programu, prezentację specyfiki regionalnego/lokalnego rynku pracy, zalecenia dla regionalnych/lokalnych instytucji rynku pracy przy wdrażaniu programu Skills for Work, rekomendacje w zakresie ewaluacji i monitoringu, a także identyfikacji zagrożeń realizacji programu SFW w województwie łódzkim

  • Raport końcowy – raport stanowi podsumowanie działań podjętych w ramach projektu.
Załącznik: application/zipProdukt WP.zip
Beneficjent:
  • Instytut Nauk Społeczno-Ekonomicznych Sp. z o.o.
Fiszka projektowa: application/pdfFiszka.pdf
Strona www:

www.inse.pl

Rodzaj produktu:
  • produkt współpracy ponadnarodowej
Status produktu/rozwiązania:
  • PWP opracowany